رفع خطوط لبخند با نخ


Table of Contents

خط لبخند چیست؟

خط لبخند، که به عنوان خطوط آکاردئونی یا خط خنده نیز شناخته می‌شود، به دلیل حرکت دهان در هنگام خندیدن شکل می‌گیرد و باعث ایجاد چروک در اطراف دهان می‌شود. قبلاً برای رفع خط خنده و خط لبخند از تزریق ژل استفاده می‌شد، اما با ورود نخ لیفت، این نخ‌ها به طور سریع به عنوان جایگزینی برای فیلرها در رفع خطوط لبخند با نخ محبوبیت یافتند.

لیف خط لبخند با نخ

لیفت با استفاده از نخ یک روش جراحی است که در آن بخیه‌های موقتی در پوست قرار داده می‌شود تا به طور ناچیزی اما قابل مشاهده، پوست را بالا بکشد. به جای جراحی برداشتن پوست لاغر شده صورت، جراح زیبایی با انجام بخیه در برخی نقاط از پوست، آن را لیفت می‌دهد. این عمل باعث می‌شود پوست کمی به عقب برود و در نتیجه خطوط خنده را به شکلی سفت و بالیده نماید. علاوه بر اینکه این روش مناسب برای لیفت پوست است، نخ‌ها در طول فرآیندی که ایجاد می‌شوند، باعث تحریک واکنش‌های ترمیمی در بدن می‌شوند و تولید بیشتر کلاژن در اطراف دهان را فراهم می‌کنند؛ این امر به دلیل نقش حیاتی کلاژن در فرآیند پیری بسیار اهمیت دارد.

کلاژن نقش مهمی در حفاظت از فاکتورهای رشد دارد و تأثیر قابل توجهی در وضعیت پوست ما دارد. علاوه بر این که کلاژن در بهبود زخم‌ها تأثیر دارد، باعث حفظ سفتی پوست و کاهش خطوط خنده و لبخند می‌شود.

لیفت با استفاده از نخ، نسبت به تزریق ژل و سایر روش‌های درمانی، نتایجی با ماندگاری بیشتر ارائه می‌دهد و بدون نیاز به جراحی یا استراحت، به پوست جوانسازی می‌بخشد.

مزایای لیفت خط لبخند با نخ

افزایش تولید کلاژن

بعد از قرارگیری نخ‌ها در اطراف دهان، بدن به عنوان بخشی از فرآیند ترمیمی طبیعی خود، شروع به تولید کلاژن در این مناطق می‌کند. کلاژن، یک پروتئین و اساس حفاظتی پوست، استخوان‌ها، مو، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات است. کلاژن به پوست کمک می‌کند تا رونق و جوانی خود را حفظ کند و قادر است با علائم پیری مانند چروک‌ها، افتادگی و لاغری پوست مبارزه کند.

رفع خطوط خنده

بهبود بافت پوست

افزایش تولید کلاژن ناشی از لیفت با نخ، منجر به بهبود بافت و نرمی پوست اطراف دهان می‌شود. کلاژن قادر است بهبود چگالی پوست را فراهم کند و باعث افزایش رطوبت پوست شود تا خطوط و چروک‌ها را تسکین دهد و خشکی و خشنی پوست را بهبود بخشد.

بهبود شلی پوست

لیفت با نخ، مشابه سایر روش‌های سفت کردن پوست مانند فیلرهای پوستی، به دلیل قابلیت برطرف کردن افتادگی و شلی پوست در اطراف دهان و کاهش خطوط خنده و لبخند، استفاده می‌شود. در حالی که تجزیه کلاژن و الاستین پوست معمولاً منجر به کاهش جمود پوست می‌شود، لیفت با نخ به عنوان یک روش درمانی برای بهبود ظاهر پوست و پری پوست شدن صورت استفاده می‌شود تا ظاهر جوانانه‌تر و تازه‌تری به پوست ببخشد.

مراقبت‌های قبل لیفت با نخ برای از بین بردن خط خنده و لبخند

با توجه به نوع پوست و شرایط شما، پزشک یک برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین خواهد کرد. اقدامات کلی این برنامه عبارتند از:

 • استفاده از سیگار و مصرف الکل باید حداقل یک هفته قبل از درمان قطع شود، زیرا این عوامل می‌توانند منجر به دهیدراته شدن پوست شده و تأثیری بر روند بی‌حسی داشته باشند. این اقدام باعث تسریع فرآیند بهبودی و بهبود نتایج می‌شود.
 • قبل از درمان، حداقل دو روز از مصرف روغن ماهی، ویتامین E، جینسنگ قرمز، سیر و کریل و مکمل‌های مشابه خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود از مصرف چای سبز و زنجبیل هم خودداری کنید.
 • محصولاتی که شامل آسپرین مانند ناپروکسن/ناپروژسیک، نوروفن و ایبوپروفن هستند، را قبل از درمان استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث خونریزی، عوارض جانبی ناخواسته و مشکلات دیگر شوند.
 • همچنین، از ورزش‌های سنگین و استفاده از سونا و اتاق بخار قبل از درمان خودداری کنید.

پزشک شما ممکن است دستورات دیگری درباره اقداماتی که باید قبل از درمان لیفت خط خنده و لبخند با نخ انجام دهید، به شما ارائه کند.

پروسه‌ی رفع خط خنده و لبخند با نخ

درمان خطوط خنده و لبخند با استفاده از نخ‌ها معمولاً در مطب تخصصی پوست انجام می‌شود و زمان آن به طور معمول حدود یک ساعت است. ممکن است به شما اجازه داده شود روند کار را مشاهده کنید و در این صورت می‌توانید نظرات و تغییرات موردنظر خود را به پزشک خود اعلام کنید.

ابتدا، پزشک با استفاده از داروی بی‌حسی، منطقه اطراف لب‌های شما را بی‌حس می‌کند. سپس سوزن‌هایی با سوراخ‌های کوچک به نام کانولا را زیر پوست و در منطقه‌ای که نخ‌ها باید قرار گیرند، فرو می‌کند. پزشک از کانولا برای هدایت نخ‌ها به محل موردنظر استفاده می‌کند. تعداد نخ‌های لازم برای درمان بستگی به عمق خطوط خنده و لبخند شما دارد و این توسط پزشک تعیین می‌شود.

پس از قرارگیری نخ‌ها در محل موردنظر، پزشک کانولا را خارج می‌کند. ممکن است کمی ناراحتی احساس کنید، اما احتمالاً زخمی ایجاد نمی‌شود و محل ورود نخ‌ها نیز پس از مدتی بهبود خواهد یافت.

محصول Duo Ten یک انتخاب مقرون به صرفه و ایمن با کمترین میزان نقاهت و بیشترین اثربخشی در اندیکاسیون هایی مانند اصلاح نمای Indian Band، حجم دهی به ناحیه تمپورال، بهبود تحلیل رفتگی حجم خط خنده و فرم دهی نواحی مختلف صورت به کار برده می شود.

مراقبت‌های پس از رفع خطوط خنده و لبخند با نخ

پس از درمان خطوط خنده و لبخند با استفاده از نخ، ممکن است در ناحیه اطراف دهانتان کبودی، تورم و درد احساس کنید. همچنین، ممکن است پوست شما را کشیده تر احساس کنید. برای رفع این احساسات و بهبود کامل، باید حدود 2 تا 3 هفته صبر کنید.

همچنین، ممکن است برخی از چال‌ها (نقاط خراش) روی پوست وجود داشته باشد. بنابراین، نباید انتظار داشته باشید که پوست شما فوراً پس از درمان صاف شود. این وضعیت کاملاً طبیعی است و پس از 2 تا 3 هفته به‌طور خودبخود بهبود خواهد یافت. همچنین، ممکن است فشار زیر پوستی را احساس کنید که ناشی از قرارگیری و تثبیت خارهای نخ در بافت پوست شما است.

برای کاهش درد و ناراحتی، تورم و کبودی، می‌توانید در مدت 2 تا 3 روز پس از رفع خطوط با نخ، استامینوفن قوی مصرف کنید و یخ را روی ناحیه‌ی درمان‌شده قرار دهید.

در مدت 2 تا 3 هفته پس از درمان، باید فشاری روی پوستتان وارد نکنید. همچنین، باید از ورزش‌های سنگین، عرق کردن بیش از حد، قرار گرفتن در معرض خورشید، اقدامات دندان‌پزشکی و تغییر حالت چهره خودداری کنید.

رفع خطوط خنده

نتایج رفع خطوط خنده و لبخند با نخ

نتایج این روش درمانی بلافاصله پس از قرارگیری نخ‌ها در زیر پوست قابل مشاهده هستند. اما در طول روزها و هفته‌های پس از درمان، با کاهش کبودی، تأثیرات بیشتری را خواهید مشاهده کرد.

ماندگاری رفع خطوط خنده و لبخند با نخ

ماندگاری لیفت با نخ وابسته به عوامل مختلفی از جمله ضخامت نخ‌ها و سرعت متابولیسم آن‌ها است و می‌تواند مدت زمان 6 ماه تا یک سال را شامل شود. با این حال، به دلیل اینکه نخ‌ها باعث تحریک تولید کلاژن و تقویت بافت در داخل بدن می‌شوند، نتایج این روش درمانی غیرجراحی برای رفع خطوط خنده و لبخند حتی بعد از جذب نخ‌ها نیز به مدت ماه‌ها قابل مشاهده خواهند بود. به عبارت دیگر، نتایج درمان تا حدود یک سال ماندگار خواهند بود. به طور معمول، نخ‌های آپتوس (APTOS) ماندگاری بیشتری دارند و حتی 12 تا 18 ماه پس از درمان همچنان تأثیر خود را حفظ می‌کنند.

عوارض جانبی ممکن در رفع خطوط خنده و لبخند با نخ

روش رفع خطوط خنده با نخ نسبت به روش جراحی آن، عوارض فراوان کمتری دارد. با انجام این درمان توسط یک متخصص ماهر، احتمال جای زخم، کبودی شدید و خونریزی به حداقل می‌رسد.

در 5 تا 10 درصد موارد، عوارض جانبی کمی رخ می‌دهند که معمولاً به راحتی قابل اصلاح و درمان هستند. برخی از عوارض ممکن شامل موارد زیر است:

 • مشاهده بخیه‌ها (به ویژه در افرادی که پوست نازکی دارند)
 • درد
 • کبودی محدود
 • عفونت
 • شکستن نخ‌ها
 • تجمع خون (هماتوم)
 • التهاب

رفع خطوط خنده

سؤالات متداول

آیا رفع خطوط خنده و لبخند با نخ دردناک است؟

با استفاده از کرم بی‌حس کننده موضعی یا داروی بی‌حسی، ناحیه درمانی بی‌حس می‌شود. برای اطمینان از رفع درد در طی درمان، بهتر است با پزشک خود درباره نوع بی‌حسی مورد نظر مشورت کنید.

آیا رفع خطوط خنده و لبخند با نخ می‌تواند به طور دائمی خطوط را از بین ببرد؟

روش غیرجراحی لیفت با نخ‌ها به‌طور کلی 18 ماه ماندگاری دارد و به طور معمول بین 1 تا 2 سال است

برای چه افرادی لیفت با نخ مناسب است؟

لیفت با نخ به هر دو آقایان و خانم‌ها امکان استفاده از مزایای آن را می‌دهد و محدودیت سنی نیز وجود ندارد. با این حال، اگر شما باردار یا شیرده هستید یا خطوط خنده‌ی عمیقی دارید، لیفت با نخ برای شما مناسب نخواهد بود.

چه مدت زمانی را برای رفع خطوط خنده و لبخند با نخ در نظر بگیریم؟

قرار دادن نخ‌ها تقریباً سریع و آسان است. معمولاً کل فرایند درمانی حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و شما می‌توانید بلافاصله پس از آن به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

دوره نقاهت پس از رفع خطوط خنده و لبخند با نخ چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به اینکه روش درمانی غیرجراحی است، دوره نقاهت نسبتاً کوتاهی دارد. با این حال، بهتر است حداکثر 1 تا 2 روز یا هر مدتی که پزشکتان توصیه می‌کند، استراحت کنید تا بهبود یابید.

چقدر باید صبر کنم تا بتوانم ورزش را شروع کنم؟

می‌توانید یک هفته پس از درمان، ورزش‌های سبک را شروع کنید. با این حال، باید از انجام ورزش‌هایی که منجر به کشیده شدن نواحی اطراف دهان می‌شوند و فشاری روی آنها وارد می‌کنند، خودداری کنید. قبل از شروع وزنه‌برداری یا ورزش‌های سنگین دیگر، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. همچنین، برای حداقل یک هفته، باید از یوگا یا ورزش‌های متمرکزی که نیازمند خم شدن و سر کشیدن به سمت پایین از سطح قلب هستند، خودداری کنید.

آیا بعد از رفع خطوط خنده و لبخند با نخ، می‌توانم شنا کنم؟

بعد از درمان، بهتر است حداقل تا 12 ساعت از خیس شدن نواحی درمان شده دور لب خودداری کنید. برای شنا کردن نیز، بهتر است صبر کنید تا بخیه‌ها به طور کامل بهبود یابند. همچنین، در مورد سونا و حمام با آب داغ نیز باید همانند شنا عمل کنید. برای راهنمایی بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

بین لیفت با نخ و تزریق ژل، کدام روش برای رفع خطوط خنده و لبخند بهتر است؟

هر دو لیفت صورت با نخ و تزریق ژل می‌توانند به شما در مبارزه با خطوط ریز، چروک‌ها و علائم پیری کمک کنند. استفاده از نخ‌ها برای درمان برخی نواحی، به ویژه قسمت‌هایی که دچار افتادگی، شلی یا آویزان شدن خفیف پوست هستند، بسیار مناسب است. از طرف دیگر، تزریق ژل (فیلر) برای کاهش خطوط ریز و حجم دادن به مناطق مورد نیاز استفاده می‌شود. هر دو روش قابلیت رفع علائم پیری را دارند، اما کاربردهای مختلفی دارند و گاهی نیاز است تا از این دو روش به صورت ترکیبی استفاده شود؛ استفاده همزمان از نخ و فیلر می‌تواند نتایج مطلوب را به ارمغان بیاورد. برای تعیین روش مناسب برای شما، بهترین راه این است که با متخصص پوست خود مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *