نخ خاردار

نخ-خاردار

نخ-خاردار


یکی از مواد استفاده شده برای لیفت با نخ، نخ خاردار است. در سال‌های اخیر، لیفت با نخ به شدت محبوبیت پیدا کرده است و به عنوان یک روش کم‌تهاجم شناخته می‌شود که نتایج فوری و عوارض جانبی کمتری نسبت به روش‌های درمانی دیگر دارد. در این روش، ابتدا نخ پزشکی زیر پوست وارد می‌شود و با کشیدن آن، پوست نیز کشیده و سفت می‌شود. استفاده از نخ خاردار در لیفت با نخ باعث می‌شود که کشیدگی بیشتری در پوست ایجاد شود و تغییرات قابل توجه‌تری نسبت به سایر نخ‌ها به دست آید.

نخ خاردار چیست؟

نخ خاردار یک نوع نخ است که ابتدا در درمان‌های زیبایی و بالا کشیدن ابرو و گونه مورد استفاده قرار گرفت. خارهایی که در این نخ تعبیه شده‌اند، در بافت‌های اطراف فرو می‌رود و عملکرد بهتری در تثبیت پوست در محل مد نظر ارائه می‌دهد. این خارهای ریز و بدون درد، به حفظ پوست کشیده شده در محل جدید و تحریک کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کنند، مشابه تزریق فیلر پوستی. نخ خاردار نتایج چشم‌گیرتری را نسبت به نخ‌های ساده به همراه می‌آورد و حتی می‌توان از آن برای بالا کشیدن سینه و باسن نیز استفاده کرد. دلیل این موضوع نیز به عملکرد بهتر این نوع نخ‌ها و کشیدگی بیشتر پوست با استفاده از نخ خاردار برمی‌گردد.

کاربردهای لیفت با نخ خاردار

لیفت با نخ خاردار، به تسکین تاندون‌ها و عضلات کمک می‌کند و با ورود به پوست، جریان خون در ناحیه مورد نظر را افزایش می‌دهد. این افزایش جریان خون باعث تحریک تولید کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید جدید می‌شود، که همگی برای حفظ و افزایش سفتی پوست ضروری هستند.

استفاده از نخ خاردار همچنین به انقباض بافت چربی کمک می‌کند و می‌تواند به دست‌یابی به ظاهری سفت‌تر و لاغرتر برای صورت کمک کند. تولیدکنندگان نخ خـاردار ادعا می‌کنند که این روش می‌تواند در حل مشکلات زیبایی مختلفی مؤثر باشد، از جمله:

 • کاهش خطوط عمیق نازولابیال (خطوط بین بینی و خطوط پیرامون لب)
 • بهبود چین و چروک‌های بافت نرم صورت
 • ارتقای افتادگی پوست اطراف چشمان و گونه‌ها
 • بهبود شلی و لاغری پوست صورت و پیشانی
 • کاهش حجم پوست صورت

قبل از استفاده از هرگونه روش زیبایی، توصیه می‌شود که با یک پزشک متخصص مشاوره کنید تا بهترین راه حل متناسب با نیازها و شرایط شما را بررسی کند.

مزایای لیفت با نخ خاردار

لیفت صورت با نخ خاردار نتایجی ماندگارتر نسبت به روش‌های کم تهاجم معمولی مانند تزریق فیلر و بوتاکس ارائه می‌دهد. علاوه بر این، این روش دارای عوارض جانبی کمی است و دوره بازیابی نسبتاً سریعتری دارد. به همین دلیل، لیفت با نخ خاردار به یک گزینه محبوب در بین بیماران تبدیل شده است که به دنبال روش‌های جراحی تهاجمی نیستند و نمی‌توانند پس از جراحی به فعالیت عادی خود بازگردند.

کاربردهای لیفت با نخ خاردار

افراد مناسب برای لیفت صورت با نخ خاردار

لیفت صورت با نخ خاردار مناسب برای افرادی است که پوست آنها دارای افتادگی خفیف یا متوسط است و به دنبال راهکاری کم‌تهاجم و غیرجراحی می‌باشند. برخی از موارد خاص که می‌توان از لیفت صورت با نخ خاردار استفاده کرد عبارتند از:

افتادگی خفیف یا متوسط پوست

لیفت با نخ خاردار می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای افرادی با افتادگی خفیف یا متوسط پوست باشد. نخ‌خاردار به لیفت و سفت شدگی نقاط مانند گونه‌ها، لب، ابرو و گردن کمک می‌کند.

افت حجم صورت

لیفت با نخ خاردار می‌تواند برای افرادی که در طول زمان با افت حجم صورت روبرو شده‌اند، گزینه مناسبی برای لیفت خفیف و بازیابی شادابی و کانتورهای جذاب صورت باشد.

نشانه‌های اولیه پیری

لیفت با نخ خاردار معمولاً به عنوان یک روش پیشگیرانه یا برای مقابله با نشانه‌های اولیه پیری استفاده می‌شود. با این روش، نیاز به جراحی‌های بزرگ را به تعویق می‌اندازید.

یک رویکرد مناسب در بین گزینه‌های کم تهاجم

برخی از افراد ترجیح می‌دهند از روش‌های غیرجراحی برای رفع مشکلات صورت خود استفاده کنند. لیفت با نخ خاردار در مقایسه با جراحی لیفت سنتی، یک روش کم‌تهاجم است که دوره بازیابی کوتاه‌تری دارد و مشکلات مرتبط با بیهوشی و برش‌های بزرگ را نیز ندارد.

روند لیفت صورت با نخ خاردار

روند انجام لیفت با نخ خاردار ممکن است با توجه به موقعیت استفاده از نخ و ترجیحات پزشک شما متفاوت باشد، اما اصول اساسی آن یکسان است.

از شما درخواست می‌شود روی یک تخت دراز بکشید. محل ورود نخ با الکل تمیز شده و به آن بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود. سپس یک سوزن نازک یا کانولا برای وارد کردن نخ به زیر پوست استفاده می‌شود. این فرآیند ورود نخ‌ها ممکن است از 30 تا 45 دقیقه به طول بیانجامد.

پس از وارد کردن نخ، سوزن یا کانولا از زیر پوست بیرون کشیده می‌شود. ممکن است شما فشار یا کشیدگی کوچکی در زیر پوست احساس کنید. پس از چند دقیقه از بیرون کشیدن سوزن، فرآیند به پایان می‌رسد و شما قادر خواهید بود به خانه بروید.

لطفاً توجه داشته باشید که این توصیفات عمومی بوده و همواره بهتر است با پزشک خود در مورد جزئیات و روند دقیق انجام لیفت با نخ خاردار مشاوره کنید.

نتایج لیفت با نخ خاردار

بلافاصله بعد از لیفت، پوستتان ظاهر سفت‌تری به خود می‌گیرد، اما با گذشت زمان و فروکش کردن تورم، شاهد نتایج بهتری خواهید بود. تقریباً بعد از گذشت یک ماه شاهد نتایج واقعی لیفت با نخ‌خاردار خواهید بود و این نتایج بعد از گذشت سه ماه، شکل کاملی به خود می‌گیرد.

نخ‌های PDO بعد از گذشت شش تا نه ماه جذب می‌شوند و بیشترین اثر کلاژن‌سازی پوست را در این مدت خواهید دید. به‌علاوه، اگر پزشکتان به جای نخ ساده از نخ‌خاردار استفاده کند، حتی تا یک سال هم شاهد بهبود وضعیت پوستتان خواهید بود. اگرچه لیفت با نخ می‌تواند تغییراتی در پوست صورتتان ایجاد کند، اما این تغییرات شاید آن‌قدری نباشد که انتظارش را داشته باشید. به‌علاوه باید بدانید که قدرت محدود نخ‌ها باعث می‌شود که اثر اولیه لیفت، شاید بعد از گذشت شش ماه از بین برود.

ریکاوری و مراقبت‌های بعد از لیفت با نخ
ریکاوری و مراقبت‌های بعد از لیفت با نخ

ریکاوری و مراقبت‌های بعد از لیفت با نخ

با توجه به پیشنهاد پزشک شما، میتوانید در فرآیند ریکاوری پس از لیفت با نخ خاردار اقدام به استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک در نواحی کنار نقاط ورود نخ نمایید. همچنین، پس از جاگذاری نخ در زیر پوست، میتوانید کمپرس سرد را روی آن قرار دهید. دستورات مراقبتی پس از لیفت با نخ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اقدامات مراقبتی صورت
 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست و داروهای خوراکی برای کمک به ریکاوری و کاهش احتمال بروز عفونت
 • مراقبت از محل ورود نخ و وضعیت سلامتی‌تان
 • تعیین وقت معاینات بعدی
 • اوایل دوره ریکاوری می‌تواند با تورم، کبودی، درد و سوزشی همراه باشد که می‌توان آن را با مصرف دارو، کمپرس سرد و پماد کنترل کرد.

سؤالاتتان درباره زمان احتمالی لازم برای پایان دوره ریکاوری را از جراح زیبایی بپرسید.

عوارض جانبی لیفت با نخ خاردار

با توجه به خطرات احتمالی لیفت با نخ خاردار، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خطرات مربوط به استفاده از ماده بی‌حسی
 • مشکل در باز کردن دهان (موقتی)
 • مشاهده نخ از زیر پوست
 • عفونت
 • درد
 • حساسیت به آفتاب یا نور زیاد
 • تورم و کبودی
 • نتایج نامطلوب

قبل از انجام لیفت با نخ‌خاردار، باید جلسه مشاوره جامعی با جراح زیبایی داشته باشید. در این جلسه، میتوانید درباره خطرات و عوارض احتمالی بیشتر صحبت کنید و تمامی سؤالاتتان را مطرح کنید. پزشک شما میتواند شما را با راهنمایی‌های لازم و اطلاعات دقیق‌تر درباره مراقبت‌ها و رفتارهای پس از جراحی کمک کند.

هزینه لیفت با نخ خاردار

هزینه لیفت با نخ خاردار به برند نخ استفاده شده، مقدار نخ استفاده شده، دستمزد پزشک، هزینه مرکز درمان، داروهای لازم و محل زندگیتان بستگی دارد.

لیفت با نخ‌خاردار در دسته درمان زیبایی قرار می‌گیرد و احتمالاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، بنابراین در تصمیم‌گیری برای لیفت با نخ‌خاردار باید به این موارد دقت کنید.

جمع بندی

لیفت با نخ خاردار برای کسانی که به هر دلیلی مایل به جراحی نیستند، یک گزینه موقتی عالی محسوب می‌شود. جاگذاری و کشیدن این نخ‌ها، ظاهر شادابی به صورتتان می‌بخشد و تحریک کلاژن‌سازی، ضامن ماندگاری طولانی‌تر نتایج آن است.

خارهای نخ‌خاردار یا نخ کاگ، امکان چسبیدن مؤثر آن به بافت پوست و دستیابی به نتایج دلخواه را در اختیارتان می‌گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *